Çalışma Saatleri: Working Hours: 9.00-18.00 Pazartesi (Monday)- Cumartesi (Saturday)
Hemen Arayın / Call Now 0 542 224 28 32

Meme kadın imgesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Meme yokluğu ya da memede şekil bozukluğu kadının beden algısını ciddi etkileyebilir. Meme aynı zamanda kadına kendini “İyi hissettiren” bir aksesuardır.

Meme hem bir organ hem de bir kadınlık aksesuarıdır. Meme estetiğinde önem verilmesi gereken en önemli nokta, memenin bir organ olarak süt verme işlevininin etkilenip etkilenmeyeceğidir.

Emzirmenin hem anne hem bebek için önemini anlatmaya gerek yoktur.

Meme estetiği düşünen bir kadın öncelikle gelecekte çocuk isteyip istemediğine karar vermelidir. Meme ameliyatının çeşitine göre meme bezleri ve süt kanalları etkileneceği için bu karar, yapılacak ameliyatın şeklini de belirleyecektir.  Bu nedenle yirmili yaşlarda henüz emzirmemiş bir kadına yapılacak meme estetiği ile ellili yaşlarda artık çocuk istemeyen bir kadına yapılacak olan farklıdır. İlkinde daha korumacı davranılmalıdır. Hiç  ameliyat olmayıp emziremeyen çok kadın olduğu gibi, ameliyat olup sorunsuz emziren de vardır.  

Meme Estetiği genelde “Meme küçültme”,  “Meme Büyütme” ve “Meme Dikleştirme” olarak yapılır.  Kanser sonra meme kayıplarının onarımı bir “Meme Estetiği” değil bir “Meme Rekonstrüksiyonudur.”

Meme Küçültme 

Meme büyüklüğü kadınlar için saklaması zor bir sorundur. Özellikle yaz aylarında ve spor yaparken meme büyüklüğü hem hijyenik hem kozmetik sorun yaratır.  Büyük memelerle spor yapmak ya da denize girmek  bazen zorlayıcı olabilir.
Memeleri büyük olan kişiler çoğu zaman bedenlerine uygun kıyafet seçemez.  Büyük memeler kişiyi olduğundan kilolu gösterir.
Büyük memeler, sırt,  boyun, bel ağrısı yapabilir. Memelerin ağırlığına bağlı olarak omuz üstlerinde sütyen askılarının derin  izleri olabilir.
Meme küçültme ameliyatları çoğu estetik ameliyata göre daha kolay iyileşir. Meme küçültme operasyonları, kişiye, meme büyüklüğüne ya da kişinin emzirme durumuna göre değişiklik gösterir.

Birkaç adet yaygınlaşmış meme küçültme estetiği yöntemi vardır. Ameliyatı yapacak estetik cerrah bu yöntemlere hakim olmalı ve gerekirse birkaç yöntemi tek bir ameliyatta harmanlayabilmelidir.

Meme Küçültmeden sonra kişiler genellikle ilk bir hafta normal sosyal yaşamlarına geri dönebilir. Ancak ameliyat sonrası özel korse sütyen takılmadır. Bu süre genellikle 2-3 haftadır. Sonrasında kişi arzu ettiği sütyeni takabilir.
Meme küçültme yapılırken meme dokusu da azalacağı için, Meme Kanseri Riski de matematiksel olarak azalır. Eğer kişide kist, adenom, yağ bezesi gibi oluşumlar varsa operasyon sırasında bunlar da temizlenebilir.
Ancak herkes meme ameliyatı için uygun değildir. Ameliyat öncesinde doğru karar verilmelidir. Mümkün olduğunca Koruyucu yaklaşımlar seçilmeli, kişinin yaşına ve emzirme durumuna uygun yöntem belirlenmelidir.

Meme ameliyatlarının  sonuçları genellikle mutluluk vericidir. Kişi hem  sağlık açısından hem de kozmetik yönden iyiye gider.

Ayrıntılı bilgi almak için LÜTFEN RANDEVU ALIN.

Op Dr Ufuk Aydın
Randevu Telefonu : 0542 224 28 32
instagram @drufukaydin
facebook / op dr ufuk aydın
Instagram ya da Facebook yoluyla doktorunuza doğrudan mesaj göndermekten çekinmeyiniz.