Çalışma Saatleri: 9.00-18.00 Pazartesi - Cumartesi
Hemen Arayın 0 542 224 28 32
Estetik Operasyonlar

UZMANLIKLAR

Plastik Cerrah Kimdir?

Toplum plastik cerrahları genelde gazetelerin renkli sayfalarındaki ya da sosyal medya paylaşımlarındaki estetik operasyonlardan tanır. Genelde de en çok ilgiyi meme, burun, dudak, yağ aldırma estetikleri çeker.

Ancak estetik operasyonlar “Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi” çalışma alanının küçük ama meşhur bir parçasıdır. Buzdağının görünen yüzüdür. Plastik cerrahlar bedenin neredeyse tamamına dokunur ve tedavi eder. Diğer cerrahi olan ve olmayan tıp dallarıyla dirsek temasında olduklarından plastik cerrahların görgüleri, becerileri ve genel kültürleri son derece yüksektir. Çok farklı dokularla çalıştıklarından el becerileri oldukça iyi gelişmiştir.

Dileğimiz elbet hiç olmamasıdır ancak örneğin eliniz ya da başka bir uzvunuz yaralandığında ya da çocuğunuz dudak damak yarığıyla ya peygamber sünneti (hipospadyas) gibi sorunlarla doğduğunda, yandığınızda, kansere yakalandığınızda ya da cildimiz cerrahi gerektirecek düzeyde hastalandığında gideceğiniz kişi bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanıdır.

Mikrocerrahi plastik cerrahinin ana dallarından birisidir. Ülkemizin adını tüm dünyaya iyi bir biçimde duyuran “Yüz Nakli” başarısının mimarları Plastik Cerrahlardır. Kopan el, ayak, kulak gibi organlar mikrocerrahi olmadan yerine dikilemezdi. Sihir gibi görünse de, örneğin bacak kemiğinden alt çene yapmak ya da koldan penis yapmak da bir Plastik Cerrahi ve Mikrocerrahi ortak konusudur. Böylesi binlerce örnek verilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, plastik cerrahlar sihirbaz değil, bilimsel kurallar doğrultusunda hastalarına yararlı olmaya çalışan bilim insanlarıdır.

Bir insanın başına gelebilecek en kötü yaralanmalardan birisi de yanıktır. Yanık gibi tatsız bir tabloyla içli dışlı uğraşan ve uzun süreli tedavisini sırtlanan kişi yine bir plastik cerrahtır. Yarık dudak damak, yapışık parmaklar, kulak yokluğu, peygamber sünneti, kafa ve yüz kusurları gibi doğumsal sorunları olan bebeklerin göreceği ilk doktorlar, büyük olasılıkla bir çocuk doktoru ve bir plastik cerrah olacaktır. Yüz kemiklerinin kırıklarını, ağız içinin ve çene kemiklerinin bozukluklarını yine plastik cerrahlar onarır. “Ortognatik Cerrahi” denilen tıp dalı plastik cerrahinin çalışma alanıdır ve yoğun anatomi bilgisi ve el becerisi gerektirir. Belki de plastik cerrahların birçoğu uzmanlık eğitimleri sırasında “Biz bu bölgeyle de mi ilgileniyoruz? “ diye kendi kendine sormuştur.

Estetik Cerrahi, plastik cerrahi çalışma alanının küçük bir parçasıdır. Bir anlamda pastanın çileği gibidir. Sağlam bir Plastik ve rekonstrüktif cerrahi temeli ve deneyimi olmadan iyi bir estetik cerrahi yapmak pek de olası değildir.

Günümüz piyasa koşullarında, hekim olan ya da olmayan birçok kişi sırf para kazanmak uğruna haksız şekilde kendilerini “Estetik” ya da “Plastik” cerrah olarak tanıtmakta ve kendilerine başvuran hastaları kandırmaktadır. Ülkemiz kanunlarına göre diplomalar dışında alınan “Sertifika, icazet, berat, kurs katılım belgesi” gibi belgelerin HİÇ BİR GEÇERLİLİĞİ yoktur. Bunlar çoğu zaman göz boyamak için kullanılan belgelerdir. Ülkemizdeki Plastik Cerrah Sayısı, Türk Plastik Cerrahi Derneği verilerine göre 1500’ü geçmemektedir. Ancak ülkemizde nereye bakılsa bir Plastik ya da Estetik cerraha rastlanılır. Seksen milyonluk bir ülkede, bu kadar unvan hırsızı ve sahte Plastik ve Estetik cerrah varken, gerçek bir Plastik cerrah bulmak gerçek bir pırlanta bulmak kadar değerlidir.

KORUYUCU BURUN ESTETİĞİ

Burun Estetiği son yıllarda önemli değişimler ve gelişimler yaşadı.  Koruyucu Burun Estetiği  temel felsefesi burun için “yapısal öneme” sahip anatomik bileşenlerin korunmasıdır.

MEME ESTETİĞİ

Meme kadın imgesinin ayrılmaz bir parçasıdır. Meme hem bir organ hem de kadına kendini “İyi hissettiren” bir aksesuardır.

LIPOSUCTION

Yağ alma operasyonları Fazla Kiloyla Mücadele Operasyonu değildir. Zayıflatma operasyonu değildir. Liposuction zayıflatmaz, sadece vücudu şekillendirir.

Kulak Estetiği

Kulak Estetiği teknik olarak zor bir operasyon değildir. Genellikle “Lokal Anestezi” altında, yani hastanın uyanık olduğu anestezi tekniğiyle yapılır. Bu sayede hasta operasyon sonucunu operasyon sırasında bile görebilir. Varsa düşüncelerini doktor ile paylaşabilir.

Göz Kapağı  Estetiği

Göz çevresindeki ve göz kapaklarındaki  sorunlar insanı mutsuz, yorgun, yaşlı, uykusuz gösterir.

Gülüş Estetiği
Genital Estetik

Genital Bölge Estetiği toplumda sanıldığından çok daha fazla talep gören ve yapılan bir estetik türüdür.

Karın Estetiği

Karın kaslarındaki zayıflıklar, karın içi organlardaki sorunlar, göbek fıtıkları gibi bir çok etmen karın duvarını bozabilir.

Botoks

Botoks basit bir enjeksiyondan çok öte bir tedavidir. İncelikleri ve ustalıkları vardır.

Dolgu

Dolgu uygulamaları günümüz estetik uygulamaları içinde hayli fazla yer tutmakta.

Yüz ve boyun germe

Yüz ve boyun germe sonuçlarıyla eskiye oranla ciddi farklar yaratan estetik operasyonlardır.

Altın iğne ile cilt gençleştirme

Altın İğne, cildi sıkılaştıran, gözenekleri küçülten ve cilt tonunu dengeleyen bir cilt gençleştirme yöntemidir.

Gençlik Aşısı

Gençlik aşısı içeriğindeki birçok etken madde ile cildi yenilenmesini sağlar, yaşlanmanın etkilerini yavaşlatır.

Jinekomasti

Erkek memesinin kadın memesi biçiminde büyümesine Jinekomasti denir.

Kök Hücre Tedavileri

Gelecekte Kök Hücre Tedavilerini tıbbın her alanında daha çok duyacağız.