Çalışma Saatleri: Working Hours: 9.00-18.00 Pazartesi (Monday)- Cumartesi (Saturday)
Hemen Arayın / Call Now 0 542 224 28 32
Estetik Operasyonlar

UZMANLIKLAR

Plastik Cerrah Kimdir?

Toplum plastik cerrahları genelde gazetelerin renkli sayfalarındaki ya da sosyal medya paylaşımlarındaki estetik operasyonlardan tanır. Genelde de en çok ilgiyi meme, burun, dudak, yağ aldırma estetikleri çeker.

Ancak estetik operasyonlar “Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi” çalışma alanının küçük ama meşhur bir parçasıdır. Buzdağının görünen yüzüdür. Plastik cerrahlar bedenin neredeyse tamamına dokunur ve tedavi eder. Diğer cerrahi olan ve olmayan tıp dallarıyla dirsek temasında olduklarından plastik cerrahların görgüleri, becerileri ve genel kültürleri son derece yüksektir. Çok farklı dokularla çalıştıklarından el becerileri oldukça iyi gelişmiştir.

Dileğimiz elbet hiç olmamasıdır ancak örneğin eliniz ya da başka bir uzvunuz yaralandığında ya da çocuğunuz dudak damak yarığıyla ya peygamber sünneti (hipospadyas) gibi sorunlarla doğduğunda, yandığınızda, kansere yakalandığınızda ya da cildimiz cerrahi gerektirecek düzeyde hastalandığında gideceğiniz kişi bir Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanıdır.

Mikrocerrahi plastik cerrahinin ana dallarından birisidir. Ülkemizin adını tüm dünyaya iyi bir biçimde duyuran “Yüz Nakli” başarısının mimarları Plastik Cerrahlardır. Kopan el, ayak, kulak gibi organlar mikrocerrahi olmadan yerine dikilemezdi. Sihir gibi görünse de, örneğin bacak kemiğinden alt çene yapmak ya da koldan penis yapmak da bir Plastik Cerrahi ve Mikrocerrahi ortak konusudur. Böylesi binlerce örnek verilebilir. Ancak unutulmamalıdır ki, plastik cerrahlar sihirbaz değil, bilimsel kurallar doğrultusunda hastalarına yararlı olmaya çalışan bilim insanlarıdır.

Bir insanın başına gelebilecek en kötü yaralanmalardan birisi de yanıktır. Yanık gibi tatsız bir tabloyla içli dışlı uğraşan ve uzun süreli tedavisini sırtlanan kişi yine bir plastik cerrahtır. Yarık dudak damak, yapışık parmaklar, kulak yokluğu, peygamber sünneti, kafa ve yüz kusurları gibi doğumsal sorunları olan bebeklerin göreceği ilk doktorlar, büyük olasılıkla bir çocuk doktoru ve bir plastik cerrah olacaktır. Yüz kemiklerinin kırıklarını, ağız içinin ve çene kemiklerinin bozukluklarını yine plastik cerrahlar onarır. “Ortognatik Cerrahi” denilen tıp dalı plastik cerrahinin çalışma alanıdır ve yoğun anatomi bilgisi ve el becerisi gerektirir. Belki de plastik cerrahların birçoğu uzmanlık eğitimleri sırasında “Biz bu bölgeyle de mi ilgileniyoruz? “ diye kendi kendine sormuştur.

Estetik Cerrahi, plastik cerrahi çalışma alanının küçük bir parçasıdır. Bir anlamda pastanın çileği gibidir. Sağlam bir Plastik ve rekonstrüktif cerrahi temeli ve deneyimi olmadan iyi bir estetik cerrahi yapmak pek de olası değildir.

Günümüz piyasa koşullarında, hekim olan ya da olmayan birçok kişi sırf para kazanmak uğruna haksız şekilde kendilerini “Estetik” ya da “Plastik” cerrah olarak tanıtmakta ve kendilerine başvuran hastaları kandırmaktadır. Ülkemiz kanunlarına göre diplomalar dışında alınan “Sertifika, icazet, berat, kurs katılım belgesi” gibi belgelerin HİÇ BİR GEÇERLİLİĞİ yoktur. Bunlar çoğu zaman göz boyamak için kullanılan belgelerdir. Ülkemizdeki Plastik Cerrah Sayısı, Türk Plastik Cerrahi Derneği verilerine göre 1500’ü geçmemektedir. Ancak ülkemizde nereye bakılsa bir Plastik ya da Estetik cerraha rastlanılır. Seksen milyonluk bir ülkede, bu kadar unvan hırsızı ve sahte Plastik ve Estetik cerrah varken, gerçek bir Plastik cerrah bulmak gerçek bir pırlanta bulmak kadar değerlidir.