Çalışma Saatleri: Working Hours: 9.00-18.00 Pazartesi (Monday)- Cumartesi (Saturday)
Hemen Arayın / Call Now 0 542 224 28 32

Kulak Estetiği – Otoplasti

Kulak Estetiği teknik olarak zor bir operasyon değildir. Genellikle “Lokal Anestezi” altında, yani hastanın uyanık olduğu anestezi tekniğiyle yapılır. Bu sayede hasta operasyon sonucunu operasyon sırasında bile görebilir. Varsa düşüncelerini doktor ile paylaşabilir.

Kulaktaki şekil bozuklukları ki, Kepçe KulakSaklı Kulak, Stahl’s Ear ( Mr Spock Kulağı) vb. çok sık karşılaşılmaktadır, kişide özgüven eksiklği ve sosyal çekinti yaratabilir. Kadınlar kulaklarını kapatmak için genellikle saçlarını uzatarak ve salarak kullanır. Saçlarını toplamaktan ve topuz yapmaktan kaçınır. Ancak Uzun ve salık saç her zaman ve her yerde uygun değildir. Sıcak havalarda uzun ve salık saçla dolaşmak zordur.  Balo, düğün nişan vb cemiyetler söz konusu olduğunda, saça “Seçilen kıyafete uygun” bir model vermek zor olur.

Erkeklerde durum daha da zorlayıcı olabilir. Erkeklerin genellikle saçlarını uzatarak kulaklarını saklamaları zordur. uzun saç okulda iş yerinde ya da sosyal çevrede kabul görmeyebilir.

Kepçe kulağı olan kişilerin çocukluk döneminde  “Akran zorbalığına” uğramaları söz konusu olabilmektedir. Çocuklar genellikle birbirleriyle alay etmekten, var olan kusurları yüze vurmaktan çekinmez. Bu ise alaya maruz kalan çocuklarda özgüven eksikliğine, depresyona, okul başarısızlığına, saldırganlığa vb. neden olabilir. Tüm yaşananlar zamanla kişide kulaklarını saklamaya yönelik bir takıntı halini alabilir.

Bu nedenle kepçe kulağı ya da diğer kulak deformiteleri olan kişilerin bir miktar “Takıntısının” olması doğal karşılanmalıdır. Herkeste olacak diye bir kural yoktur. Dolayısıyla kulak deformiteleri ne kadar erken yaşta onarılırsa, kişi ruhen o kadar korunmuş olur.
Kepçe kulak estetiğinde en önemli nokta bu makalenin yazarına göre zamanlamadır. Erken yaşlarda yapıldığında kişiyi ruhen korur ancak çocuklarda operasyonlar “Genel anestezi” altında yapılır. Bu doğal olarak aileleri korkutur. Ancak anestezi teknikleri geçmiş yıllara göre kıyaslanmayacak biçimde ilerlemiştir ve iyi anlatıldığında genel anestezi çok da korkulacak bir durum değildir. Çocukluk çağında kulak büyümesi de dikkate alınmalıdır. Çocukluk çağı kepçe kulak ameliyat kararı doktor ve aile tarafından birlikte alınmalıdır. Bazen erkek çocuklarında “sünnet” ve “kepçe kulak” aynı anda yapılabilir.

Büyüklerde genel anesteziye çoğunlukla gerek olmaz. Lokal anestezi ile operasyon rahatlıkla yapılabilir.

Bazen tek bir operasyon tekniği ile şekil bozukluğu olan kulaklar düzeltilebilirken, bazen de birkaç tekniğin aynı ameliyat içinde harmanlanması gerekebilir. Ameliyat genellikle bir ila bir buçuk saat sürer. Ameliyat sonrası ertesi gün hasta duş alabilir. Hastanın sosyal yaşantısı pek etkilenmez.

Önemli bir nokta da ameliyat sonrası iki ya da üç hafta Korse Bant takılması gerekliliğidir. Ancak özel saç bağlama şekilleri, baş örtüsü, bere, kulaklık, buff gibi diğer aksesuarlar da bant yerine kullanılabilir. bu sayede kişi erken dönemde bile işine ya da sosyal hayatına dönebilir.

Ayrıntılı bilgi almak için LÜTFEN RANDEVU ALIN.

Op Dr Ufuk Aydın
Randevu Telefonu : 0542 224 28 32
instagram @drufukaydin
facebook / op dr ufuk aydın
Instagram ya da Facebook yoluyla doktorunuza doğrudan mesaj göndermekten çekinmeyiniz.