Çalışma Saatleri: 9.00-18.00 Pazartesi - Cumartesi
Hemen Arayın 0 542 224 28 32

Kanser Sonrası Meme Onarımı

Kanser Sonrası Meme Onarımı

Meme Kanseri şüphesiz kadınların korkulu rüyalarından biridir. Neyse ki günümüzde erken tanı konursa Meme Kanseri  başarılı biçimde tedavi edilebilmekte ve hastalar kanserden tamamen kurtulabilmektedir.

Eskiden Kanserden kurtulmak uğruna memenin tamamı alınmaktaydı. Daha eskilerde memeye ek olarak göğüs kası hatta kaburgalar da alınmaktaydı. Ancak zaman içinde yapılan araştırma ve çalışmalarda görüldü ki, meme kanserinden kurtulmak için bu kadar geniş bir doku çıkarımına gerek yoktur. Günümüzde Kanser dokusunun etrafında az miktarda yeterli doku kalacak biçimde çıkarım yapılarak hem meme yapısı korunmakta hem de kanser tedavi edilmektedir. Meme kanserinde tedavinin başarısında her kanserde olduğu gibi erken tanı çok önemlidir. Erken tanı içinse düzenli tarama ve kontrol şarttır.

Bir kere meme kanseri tedavi edildikten sonra  ve kişi kanser korkusunu hem bedeninden hem kafasından attıktan sonra, meme eksikliği ya da memedeki şekil bozukluğu kadının moral yapısını olumsuz etkilemektedir. Bazı kadın bu duruma razı olurken bazısı da çözüm arayışına girer.

Kanser sonrası meme onarımı bir Estetik Yaklaşımdan çok bir Yeniden Yapma olayıdır. Tıp dilinde buna Meme Rekonstrüksiyonu denir.

Meme Eksikliğinin giderilmesi için bazen görece basit yağ enjeksiyonu yeterli olurken bazen de karındaki ya da sırttaki dokular kullanılarak yeniden meme yapılmaktadır. Yeniden meme yapımında silikon protezler de kullanılabilmektedir. Bzen aynı ameliyatta memelerin içi boşaltılmakta ve içlerine silikon protez konularak meme onarımı yapılmaktadır.

Kanser Sonrası meme onarımında hastanın ve memenin durumu, radyoterapi alınıp alınmadığı, kemoterapinin etkisi gibi bir çok değişken bir arada değerlendirilir. İyi bir onarım için, Plastik cerrahi, Genel Cerrahi ve Onkolojinin bir arada çalıştığı ortak bir çalışma grubu kurulmalıdır.

yrıntılı bilgi almak için LÜTFEN RANDEVU ALIN.

Op Dr Ufuk Aydın
Randevu Telefonu : 0542 224 28 32
instagram @drufukaydin
facebook / op dr ufuk aydın
Instagram ya da Facebook yoluyla doktorunuza doğrudan mesaj göndermekten çekinmeyiniz.