Çalışma Saatleri: Working Hours: 9.00-18.00 Pazartesi (Monday)- Cumartesi (Saturday)
Hemen Arayın / Call Now 0 542 224 28 32

Erkeklerin Korkulu Rüyası Jinekomasti

Erkek memesi kadın şeklinde büyürse, tıp dilinde buna “Jinekomasti” denir. Jinekomasti, “Basit Meme Yağlanması” olan “Lipomasti” ile karıştırılmamalıdır. Meme yağlanması yeterli ve uygun sporla geçer. Ancak gerçek”Jinekomasti” ne kadar spor yapılırsa yapılsın geçmez. Çünkü jinekomastideki asıl sorun, normal bir erkekte olmaması gerek süt bezlerinin kadınlardaki gibi büyüyüp gelişmesidir.
Erkekte meme büyümesinin, basit yağlanma mı yaksa Jinekomasti mi olduğu Ultrason ya da Emar gibi görüntüleme yöntemleriyle rahatlıkla ayırt edilebilir.

Eğer tablo gerçek bir Jinekomasti ise kesin tedavi cerrahidir. Cerrahi ne kadar erken dönemde yapılırsa iyileşme o kadar hızlı ve sonuç da o kadar başarılı olur. Çünkü jinekomasti ilerleyici bir hastalıktır. Jinekomastisi olan kişilerin şikayetleri, genellikle dış görüntüleriyle ve estetik kaygılarıyla ilgili olsa da, jinekomasti gerçek bir hastalıktır ve tedavi edilmesi gerekir.

Jinekomastinin oluşmasının nedeni, erkek memesinin kadınlık hormonuna ya da ona benzer bir kimyasala maruz kalmasıdır. Günümüzün beslenme biçimleri ve endüstriyel sentetik gıdaları jinekomastiyi neredeyse bir halk sağlığı sorunu haline getirmiştir. Kadınlık hormonu etkisi gösteren gıda kimyasallarından ve katkılarından korunmak malesef ki neredeyse imkansızdır.

Jinekomasti erkekte “çekinme ve utanma” duygusu doğurur. Memesi büyüyen erkek gömlek, tişört ya da dar giysi giydiğinde memeleri belli olunca rahatsız olur. Genellikle başvurulan ilk yöntem spor ve diyettir. Ancak bunlarla belli yere kadar yol alınır. Memelerin yağlı kısımları erir ama süt bezleri varlığını korur. Jinekomastisi tamamen geçmeyen kişi genellikle hırs yapar ve spor ve diyetle biraz daha gayret eder. Jinekomasti böylesi yoğun bir çaba içine girmiş kişilerde “Takıntı” halini alabilir.

Jinekomastinin düzeltilmesinde seçilecek cerrahi yöntem güncel olmalıdır. Geçmişle kıyaslandığında güncel tekniklerin estetik başarısı eskilerine göre oldukça yüksektir. Cerrahinin mevsimi yoktur. Her mevsim yapılabilir.

Günümüzde meme başının hemen altından açılan birkaç milimetrelik bir delikten özel cerrahi aletler ve özelleşmiş tekniklerle, hem memedeki yağlanma giderilmekte hem de aynı küçük delikten büyümüş meme dokusu alınmaktadır. Geriye sadece cilt ve göğüs kası kalır. Bu yöntem sonrasında meme altında neredeyse iz kalmaz, ya da bu küçük iz çok zor fark edilir.

Meme başını kesmeden yapılan tekniklerde iyileşme daha hızlı olur. Kişi normal yaşamına daha erken dönebilir. Ameliyat sonrası yapılan vücut geliştirmenin etkisi daha belirgin olur.

Ayrıntılı bilgi almak için LÜTFEN RANDEVU ALIN.

Op Dr Ufuk Aydın
Randevu Telefonu : 0542 224 28 32
instagram @drufukaydin
facebook / op dr ufuk aydın
Instagram ya da Facebook yoluyla doktorunuza doğrudan mesaj göndermekten çekinmeyiniz.